TAOJOGA

Go to content

Main menu

UMENIE GO

KLUB GO

(Na fotke hraju dvaja nesmrteľní Čas a Priestor)

Taoistické umenie Go


Nadčasová hra Go má 4000 rokov starý taoistický čínsky pôvod pod názvom Wei čchi. V Číne je táto hra považovaná za jedno 5 tich z umení spolu s kaligrafiou, poéziou, umením čajového obradu, bojovým umením a aranžovaním kvetín ikebanou.
Taktiež sa spomína často jej veštecký účel a tiež aj vojenský účel - stratégia boja.V Čine, Japonsku a Korei je Go národná hra a je to vyučovaci predmet na školách. Hra Go učí hráča uvažovat a zmýšľať v zmysle filozofie TAO.
Hrať Go alebo robiť kaligrafiu je to isté ako bojové umenie Tai čchi čchuan.Všetky cesty vedú k jednému cielu - k harmónii vedomia a čistej pozornosti.
Keď sa začiatočník vydá na cestu začína si osvojovat základné ťahy, techniky, triky, princípy, ktoré sú univerzálne pre vesmír. Vzájomnou interakciou začína hráč - goista spoznávať, chápať a vnímať viac seba,  a tiež aj svojho sparing partnera - supera. Objavuje zároveň charakter energie, vzniklé emócie, ktoré  vzišli zo vzájomnej interakcie. Zisťuje časom, ze jeho psychika, vnútorné emočné napätie sa stále premietajú na dosku ako sa kladú kamene. Postupne hráč - goista preniká hlbsie do tajov a vnútorných vzťahov medzi jednotlivými kameňmi. Hra v sebe skrýva rôzne úrovne. Tie sa ukazujú goistovi podľa stupňa znalosti princípov hry, prepočítavacej schopnosti a jeho vnutornej psychiky. Nato, aby mohol hráč lepšie vnímat spletité možnosti, ktoré sa pri hre vynárajú  je nútený sa koncentrovať a zvyšovať svoju pozornosť.

Pri tomto umení sme nútení zapájať obidve mozgové hemisféry. V hre je toľko možných kombinácií, že aplikáciou logiky a prepočítania kombinácii sa vieme dostať len na určitú úroveň a potom aj tak sa hráč unaví a následne spraví banálnu chybu. Čize cesta k úspechu vedie len komplexným ponímaním hry ako intuitívne tak aj logicky. Pri tejto sychronizácii obidvoch mozgových hemisfér a stišovaní srdca- centra emocií je možné dlhodobou hrou dospieť k dokonalému rovnovážnemu stavu k osvieteniu. V Číne sú záznamy o takýchto osobách hrajúcich Go pohrúžených do hlbokej meditácie okolo, ktorých žiari zlatistá aura.

Zároveň hráči objavujú postupne tvary v zoskupení kameňov, vzťahy medzi nimi a zákonitosti vesmírneho TAO, ktoré sú premietnuté na dosku. Takto postupne hráč začne vnímať filozofiu TAO, ale nie len intelektuálne ale priamo v praxi a pocíti ju priamo na vlastnej koži.
Hra Go predstavuje zrkadlo duše človeka. Na doske je možné rozlúštiť odraz psychického stavu hráča a získat tým okamžitú skutočnú spätnú vazbu, ktorá je nekompromisná a úprimne pravdivá v súlade s TAO.

Tak ako je jednoduché TAO, aj pravidlá hry Go su jednoduché a dajú sa naučit za 5 minut. Tieto pravidlá predstavujú vstupnú bránu do nesmierneho nekonečného TAO plných nekonečných možností a kombinácií. Je ich 10 na 170. Viac ako častíc v našom vesmíre. Preto doteraz nebol vytvorený program, ktorý by bol na kvalitnej majstrovskej úrovni.

Čo je teda cieľom Go ako umenia?
Cieľom je kráčať po ceste, chápať a vnímať energiu vedomia, jej rôzne stavy a medzistavy. Postupne ju stále viac odblokovávať, aby mohla stále viac prúdiť čistá harmónia kozmickej energie nekonečného TAO.
Zažívať tak vesmírne Go, ktoré je obľúbenou záležitostou nesmrteľných.
Umenie Go, predstavujúce bránu k večnosti, čo skrýva v sebe matrix vesmíru.
Nájdime v Go TAO! Zahrajme si Go v klube TAOGO!Back to content | Back to main menu